Välisminister Mikser: riigid peavad täitma doonorkonverentsidel humanitaarkriiside leevendamiseks antud lubadusi

19.05.2017

Välisminister Sven Mikser kinnitas Brüsselis toimunud Euroopa Liidu välisasjade nõukogu arenguministrite kohtumisel, et humanitaarkriisidele vastupanuvõime tõstmiseks on oluline tagada humanitaarabi, arengukoostöö ja julgeolekumeetmete koostoimimine.

Humanitaarkriiside arutelul rõhutas Mikser, et praegune näljahäda oht Jeemenis, Somaalias, Lõuna-Sudaanis ja Kirde-Nigeerias võib kujuneda maailma suurimaks humanitaarkriisiks ÜRO ajaloos. „Selle vältimiseks peab EL tegutsema ühiselt ning tuleb täita doonorkonverentsidel antud lubadusi,“ ütles ta. Mikseri sõnul on kriisisituatsioonides rahvusvahelise humanitaarõiguse kehtestamine äärmiselt oluline. 
 
Kohtumisel arutasid ministrid ka 2015. aasta sügisel ÜRO peaassambleel heaks kiidetud tegevuskava 2030 rakendamist, mis sisaldab 17 kestliku arengu eesmärki sotsiaal-, majandus- ja keskkonnavaldkonnas. „EL kui tegevuskava 2030 üks eestkõnelejaid peab ise tõsiseltvõetavalt ja nähtavalt kestliku arengu eesmärkide saavutamisse panustama,“ rõhutas välisminister. Mikseri sõnul on oluline, et iga riik kannab ise vastutust eesmärkide saavutamise eest.
 
Ühtlasi arutasid ministrid ELi suhete raamistiku üle Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani (AKV) riikidega pärast aastat 2020, mil lõpeb praegu kehtiv koostöölepe, niinimetatud Cotonou leping. Eesti välisminister kutsus kolleege üles aktiivsele koostööle ja kompromissivalmidusele, mis võimaldaks õigeaegselt kujundada Euroopa Liidu ühine seisukoht tulevikusuhete kohta AKV riikidega.
 
Kohtumisel andsid ministrid heakskiidu uue Euroopa arengukonsensuse tekstile, mis määrab ELi ja liikmesriikide ühised prioriteedid arengukoostöös aastani 2030.
 
Lisaks kohtus välisminister Belgia arengukoostööministri Alexander De Crooga. Kohtumistel arutati Eesti eesistumise prioriteete, digiteemade olulisust arenguabi valdkonnas ja  #shedecides kampaaniat. Mikseri tõi välja, et digitaalsed lahendused on Eesti eesistumise ajal olulised nii ELi sise- kui välismõõtmes ning mõlemas on Belgia Eestile oluliseks mõttekaaslaseks.
 

Lisainfo:

Sandra Kamilova
välisministeeriumi avalike suhete osakond
56675362
www.vm.ee
 

Veel uudiseid

Veel uudiseid

24.05.2017 17:42, tiina.rekand
Täna hommikul külastas keskkonnaminister Marko Pomerants Helsingit, kus kohtus Soome põllumajanduse ja metsanduse ministri Jari Leppäga ning Soome parlamendi metsandus- ja põllumajanduskomitee liikmetega. Kohtumiste fookuses olid lõhed, täpsemalt järgmiseks aastaks jagatav Soome lahe lõhekvoot ja lõhe majandamise kava. Eesti ettepanek on jätta kvoot vähemalt 2017. aasta tasemele ehk siis tohib välja püüda 1075 lõhekala.
24.05.2017 17:32, tiina.rekand
„Eesti on hea koht elamiseks. Me peame hindama seda, mida oleme viimase 25 aasta jooksul saavutanud. Meie digiühiskonna kiire areng on eeskujuks kogu Euroopale,” ütles president Kersti Kaljulaid täna Tallinna Pae Gümnaasiumi õpilastele ühiskonnaõpetuse tundi andes.
Future of Europe: Changing Times, Lasting Values
24.05.2017 15:35, tiina.rekand
Teisipäeval, 30. mail külastavad Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani ja EP poliitiliste gruppide esindajad Eestit, et saada ülevaade Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ettevalmistustest ja prioriteetidest.